Tübitak-Marmara Araştırma Merkezi’nde Bor Kimyasalları Araştırmaları

İ. Ersan Kalafatoğlu, S. Nuran Örs

Öz


1956 yılında Emet yakınlarında bulunan kolemanit yataklarının bir kamu kurumu olan Etibank tarafından işletmeye alınmasıyla Türk bilim adamları bor kimyasalları ile çalışmaya başlamışlardır. Bor bileşikleri ile ilgili ilk endüstriyel araştırmalar Prof.Dr. Raşit Tolun tarafından 1964’de başlatılmıştır.

TÜBİTAK-MAM Malzeme ve Kimya Teknolojileri Enstitüsü 1973’de kuruluşundan bu yana Türkiye için önemi çok büyük olan bor kimyasalları üzerinde büyük bir bölümü Eti Holding, Eti Bor A.Ş. ve müesseseleri ile birlikte yürütülen çeşitli endüstriyel çalışmalar yapmıştır ve yapmaya da devam etmektedir.

Bu derlemede,  bor  kimyasalları  ile  ilgili  enstitüde yapılan  araştırmalar ve çıktıları topluca verilmektedir. Yapılan 53 adet kapsamlı proje sonucunda 13 adet patent alınmış, 69 iç ve dış bildiri sunulmuş, 5’i ulusal 19 makale yayınlanmış, 1 kitap ve 75 adet teknik rapor hazırlanmıştır. Bu çalışmalar kapsamında mevcut  tesislerde  daha ekonomik, verimli, kaliteli ve çevre dostu üretim yapılmasına olanak sağlanmış, yeni ürünler ve üretim teknolojileri geliştirilmiştir.


Tam Metin:

PDF

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.


Telif Hakkı (c) 2016 İ. Ersan Kalafatoğlu, S. Nuran Örs

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.