Çift sıkıştırma oranlı yay yorulma test makinası tasarım ve imalatı

Demet Gönen, Ali Oral, M. Cemal Çakır

Öz


Bu çalışmada, metalik yayların ömürlerini belirlemek üzere yorulma analizi yapma amacıyla Mekanik Yay Yorulma Test Cihazı tasarlanmış ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan cihaz, aynı anda iki farklı sıkıştırma oranında yorulma analizi yapılmasına imkan vermektedir. Bu özelliği ile ömür-gerilme (S-N) diyagramının çizilmesinde iki farklı noktanın belirlenmesine zaman kazandırmaktadır.

Tasarım aşamasında Mekanik Yay Yorulma Cihazının yorulma deneyleri süresince güvenilir bir şekilde çalışıp çalışamayacağının belirlenmesi için ANSYS Workbench programı ile analizler yapılmış, bu analizler sonucunda cihazın imalatı gerçekleştirilmiştir.


Tam Metin:

PDF

Referanslar


ASM Handbook, V.19 Fatigue and Fracture, 1997

Llano-Vizcaya L. D. Ve ça, Stres relief effect on fatigue and relaxation of compression springs, Materials and Design 28 1130-1134 (2007)

Hirakata H., Anisotropic deformation of thin films comprised of helical nanosprings, International Journal of Solids and Structures 44 4030-4038 (2007)

Kaiser B., Berger C., Fatigue behaviour of technical springs, Mat.-wiss. u. Werkstofftech, 36, No.11 (2005)

Kaiser B., Berger C., Results of very high cycle fatigue tests on helical compression springs, International Journal of Fatigue 28 1658-1663 (2006)

Tosun N., ve Özler L.,Laboratuar Tipi Bir Yay Yorma Makinesinin Tasarımı ve İmalatı”, Umtik 2000, Ortadoğu teknik Üniversitesi- Ankara (2000)

Bishop NWM, Sherratt F., Finite Element Based Fatigue Calculations, RLD Ltd, Hutton Roof, Farnham, UK, July (2000)


Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.


Telif Hakkı (c) 2016 Demet Gönen, Ali Oral, M. Cemal Çakır

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.