Çok Markalı Servis İstasyonları için Yapay Sinir Ağları ile Görüntü Tabanlı Araç Marka ve Modeli Tanıma Yazılımı

Gürkan Tuna

Öz


Bu çalışmada çok markalı araç servis istasyonları için görüntü tabanlı araç marka ve modeli tanıma uygulaması geliştirilmiştir. Akıllı otoyol sistemleri için geliştirilmiş uygulamalardan farklı olarak bu uygulamada tablet pc gibi düşük performanslı sistemlerde ve farklı işletim sistemleri yüklü kişisel bilgisayarda hızlı ve etkili bir biçimde çalışabilecek bir araç tanıma sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle uygulama Java ile geliştirilmiştir. Ağı eğitirken iyi bir eğitim setinin kullanılması önemlidir. Test sonuçlarından elde edilen verilere göre % 99’un üstünde başarı elde edilmiştir.

Tam Metin:

PDF

Referanslar


Zhang X., Jiang L., Vehicle Types Recognition Based on Neural Network, Proceedings, CINC '09. International Conference on Computational Intelligence and Natural Computing, 1, 3-6, (2009).

Wang, W., Vehicle Type Recognition Based on Radial Basis Function Neural Networks, Proceedings, JCAI '09. International Joint Conference on Artificial Intelligence, 444-447, (2009).

Wang, W., A Study on Contour Feature Algorithm for Vehicle Type Recognition, Proceedings, JCAI '09. International Joint Conference on Artificial Intelligence, 452-455, (2009).

Wu, W., Qisen Z., Mingjun, W., A method of vehicle classification using models and neural networks, Proceedings, JCAI '09. International Joint Conference on Artificial Intelligence, 4, 3022-3026, (2001).

Lan, L.W., Kuo, A.Y., Development of a fuzzy neural network color image vehicular detection, Proceedings, The IEEE 5th International Conference on Intelligent Transportation Systems, 88-93, (2002).

Haykin S., Neural Networks, 2nd ed., Pearson Education, New Jersey, (1999).

Liu, J., Sun, J., and Wang, S., Pattern Recognition: An Overview, Proceedings, IJCSNS International Journal of Computer Science and Network Security, 6, (2006).

Prewitt, http://en.wikipedia.org/wiki/Prewitt (4.5.2009).


Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.


Telif Hakkı (c) 2016 Gürkan Tuna

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.