NaI(Tl) Dedektörü İçin Enerji Kalibrasyonunun ve Enerji Çözünürlüğünün Elde Edilmesi

Mehtap Yalçınkaya, Sinem İşgör

Öz


Nükleer radyasyonların enerji ölçümlerinde spektrometrenin karakteristiklerinin belirlenmesi son derece önemlidir.  Gelen gama ışınlarının enerjisine bağlı olarak, detektörden elde edilen pulslar, puls yüksekliği analizi (Puls Height Analysis-PHA) metoduyla çok kanallı analizörde (Multi Channel Analyzer-MCA) gama spektrumları olarak gözlenir. MCA’de kanal başına düşen gama enerjilerini belirlemek için dedektörün enerji kalibrasyonunun ve enerjileri birbirine yakın pikleri ayırt edebilme yeteneği olan enerji çözünürlüğünün bilinmesi gereklidir. Bu çalışmada, gama ışınları için yüksek verime sahip olan NaI(Tl) detektörünün enerji kalibrasyonu ve enerji çözünürlüğü 137Cs, 60Co, 22Na, 133Ba standart gama ışını kaynaklarının puls yüksekliği spektrumları ölçülerek elde edilmiştir.


Tam Metin:

PDF

Referanslar


. Arıcı, T., Gama ışını spektroskopisi için bir hibrid dedektör sisteminin kurulumu ve karakterizasyonu, Yüksek Lisans Tezi, İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İstanbul, (2012).

. Appendix nuclear spectroscopy standards, http://dbserv.pnpi.spb.ru/elbib/tablisot/ toi98/www/decay/eandi.pdf, (31 .07.2017)

. Şahiner, E., Doğal radyoaktif izotoplarda gerçek çakışma etkisi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Ankara, (2010).

. Akkurt, I., Günoğlu, K. ve Arda, S. S., Detection efficiency of NaI(Tl) detector in 511–1332 keV energy range, Science and Technology of Nuclear Installations, Article ID 186798, (2014).

. Ermiş, E., E., Tektaş, G., Ozçelik, Z., Çeliktaş, C. ve Pechousek, J., Comparison of energy resolution of NaI (Tl) scintillation detectors obtained by analog and digital ways, Radiation Science and Technology, 1, 1, 10-12, (2015).

. Nakamura, H., Kitamura, H., ve Hazama, R., Development of a new rectangular NaI(Tl) scintillator and spectroscopy of low-energy charged particles, Review of Scientific Instruments, 81, 013104, (2010).

. Hakamata, T., Photomultiplier tubes, ch.7: sintillation counting, 3th ed. https://www.hamamatsu.com/resources/pdf/etd/PMT_handbook_v3aE-Chapter7.pdf, (25.11.2017).

. Park, H. M. ve Koan, S. J., Development and performance characteristics of personal gamma spectrometer for radiation monitoring applications, Sensors (Basel), 16, 6, 919, (2016).


Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.


Telif Hakkı (c) 2017 Mehtap Yalçınkaya, Sinem İşgör

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.